מפלסים את הדרך לפלוס

10/6/2018
משפחת כהן מיכאל וענבל (שמות בדויים), לאחר חצי שנה, נמצאים היום בפלוס של 10,000 ₪. שאלנו אותם, מה הופך משפחה במינוס, ל"משפחה בפלוס"?
הם הגיעו לפה עם מינוס 40,000 אחרי שכבר הבינו שאין להם ברירה. קצת התביישו, כמובן שהיססו, אבל ההרגשה הטובה שהצוות העניק להם, השאירה אותם בתמונה. משפחת כהן מיכאל וענבל (שמות בדויים), לאחר חצי שנה, נמצאים היום בפלוס של 10,000 ₪. שאלנו אותם, מה הופך משפחה במינוס, ל"משפחה בפלוס"?

משפחת כהן,  זוג + 2, מאזור הצפון,  שני בני הזוג עובדים, הכנסות נאות, אפילו מאוד. אבל ההוצאות, ללא שום גבול. הגיעו לתוכנית משפחה בפלוס, מתוך חוסר ברירה, וחוסר כסף בעיקר.
פגשנו אותם, כדי להבין, מה עומד מאחורי סיפור ההצלחה, ומה היו הקשיים העיקריים שלהם בדרך.

איך שמעתם עלינו?
דרך הפייסבוק, מישהי שפרסמה את התוכנית בפייסבוק שלה. עד עכשיו, בעלי לא היה מוכן, ולא הסכים לשמוע על שום דבר בסגנון, אבל בסוף מה ששכנע אותנו, שזה בעלות מינימאלית.. ובעיקר, שכבר אין ברירה.
התקשרנו למשרד, קבענו פגישה, ויצאנו לדרך.

מה גרם לכם להאמין לתוכנית?
האמת, שכבר בפגישה הראשונה התחברנו לשלי, והחיבור בין הקשר הכלכלי, לזוגי, היה נראה לנו נכון. והיועצות דורית והללי נתנו לנו הרגשה טובה שאנחנו בדרך הנכונה.
בהתחלה, היו הרבה מריבות, עצבים, הרף שאנחנו קבענו לעצמנו היה מאוד גבוה, ואפשר  להגיד שראינו שינוי תוך שבוע, הבאנו אפילו את הילדים לפה, כדי שיהיו שותפים לתהליך הלא פשוט שכולנו הולכים לעבור.
בחודש השלישי של התוכנית, כבר  היו תוצאות טובות.

תתארו לי חלק מהתהליך שעברתם במהלך שלושת החודשים:
במהלך שלושת החודשים האלו, ידענו שאנחנו נכנסים לתהליך לא פשוט. חודשים של לחץ, אתה בא לפגישה, מקבל כלים, מסכם, כותב את המשימות, מגיעים הביתה, ומתחילים לבצע אותם, כל פגישה מחדש. אבל לאט לאט התמונה מתחילה להתבהר, כל שלב יותר.

מה הקושי בגדול ביותר שחוויתם במהלך התהליך?
הילדים. הקושי לעצור אותם, לא לתת להם הכל, כל מה שהם רגילים, יציאות קניות. לא הולכים לכל טיול,ולא יוצאים לכל מקום, ולפעמים צריך לוותר על יציאה עם חברים. אבל מצד שני, הילדים למדו, ועכשיו, בחופש הגדול, היא יצאה לעבוד כדי לממן לעצמה את הבילויים.
אבל אין ספק, היו הרבה ויתורים בדרך, גם עבורנו, לוותר על הדברים שהיינו רגילים. היינו רגילים לחיות, אהבנו את זה, לחיות בלי חשבון, לא להיות מוגבלים. עד שהבנו שכבר אין ברירה, וחייבים לעצור את זה עכשיו.

"היום אני ישנה יותר טוב בלילה"

כזוג בעלי הכנסות גבוהות מהממוצע, אפשר להגיד שהיה לכם הרבה יותר קל להתמודד עם הקושי, הצמצום שנדרש מכם, הוא אפילו לא בסעיף מותרות עבור אנשים אחרים... ובכל זאת, מניסיונכם, מה הייתם ממליצים לאנשים בעלי הכנסות ממוצעות, או אפילו פחות?
אני חושב בעיקר, להיות פרופורציונאלי, לא משנה כמה אתה מרוויח, החישוב של ההוצאות הקבוע שלך, צריך להיות באופן קבוע 20% הוצאה פחות מההכנסה. תמיד צריך להיות מוכנים לבלתמי"ם, לעשות מעקב שבועי אחרי ההוצאות. חשוב שתהיה שקיפות מלאה. והכי חשוב, שיתוף פעולה בין שני בני הזוג.

איך הצלחתם לשמור על אמונה במהלך התהליך?
האמת, ששידרתי פסימיות לאורך כל הדרך. הייתי לחוצה. כל הזמן חיכיתי לראות פלוס בבנק.  היה לי קשה להתמודד עם הויתורים מול הילדים. ובכלל, לא ראיתי את האור בקצה המנהרה.
אבל, זה בעצם מה שהוביל אותי- לאורך כל הדרך, כל הזמן הייתי עסוקה בלראות את זה כבר  קורה.
פעם מיכאל היה זה שמנהל את החשבון, היום, אני נכנסת לחשבון בנק, אני עוברת על ההוצאות, אני עושה קניות, אני יותר מעורבת, התקציב עובר דרכי. ואנו יושבים אחת לשבוע, מתכננים את ההוצאות הבאות. הוא מנהל בגדול, ואני יורדת לפרטים.

משפט לסיכום:
לא להתבייש. לשתף את הילדים.
השקט הנפשי שווה הכול, אין חרב מעל הראש, אני ישנה הרבה יותר טוב בלילה.
צעד קטן קדימה. חשבון גדול בבנק.
 
 מרגישים שאתם בשלים לעשות שינוי? התקשרו אלינו ל: 077-3377930 שלוחה 1, או שלחו מייל: rikib@chasdeilev.com