רגישות כלכלית

9/9/2013
היא באה להשתתף ב'משפחה בפלוס' כדי ליצור שינוי כלכלי, במהלך הדרך היא הבינה, שפזרנות, או שוטטות במרכזי קניות היא סימפטום לרגשות שקיימים אצלה. ברגע שהחליטה לטפל בהם, הטיפול בקושי הכלכלי, היכולת לעבור את זה המסע, היה מובן, ברור ובטוח עבורה.
א, גרושה+ 2 ילדים נשואים, עובדת כאחות, ובעלת עסק קטן של מטפלת הוליסטית, הגיעה אלינו בעקבות המלצה של חבר. היא מספרת ש"מיד הבנתי שזה המקום לו חיכיתי, היד המקצועית, המעודדת ובעיקר החמה  שהושטה לי לא השאירה מקום להתלבטויות".
לפגישה עם  דורית היימן, היועצת הכלכלית, הגיעה עם חובות של 600,000 ₪ שכללו חובות אצל אנשים פרטיים, חמישה כרטיסי אשראי, מינוס בבנק וצ'קים מפוזרים ושני מכשירי פלאפון לא משולמים. היה מספיק עבורי לשבת מול דורית כשהיא מדקלמת לי "הגיע הזמן לסגור חשבון עם המינוס".
"כבר מהפגישה הראשונית, יצאתי עם  רשימת מטלות לביצוע. כשבידי ארגז כלים לעוד משימות כשאני משחזרת 'האמונה בעצמי היא זו שתגרום לי לעשות את זה'."
 
"לאורך כל הדרך,  היא דחפה אותי להיות ממוקדת להשתלב עם האקסל המרגיז הזה, להכניס כל הוצאה, כל הכנסה אפילו באגורות. היינו נפגשות אחת לשבוע פורסות את הצלחתי והיא מחדדת עוד "אין כמוך בעולם ". המפגשים אתה חידדו את מוחי.. עד היום היא שולחת לי טיפים להצלחה שמשעשירים את בינתי ."
 
בהמשך, נפגשה עם הללי, יועצת אישית, כשהיא מתארת את התהליך, ענייה בורקות, "הפגישות אתה גרמו לי להבין  שמסע השוטטות לבזבוזים מיותרים נבעו מרגשות כאובים מבדידות ומצורך להרגיש שייכות, הקניות הבלתי מוגדרות בהן הייתי שותפה מלאה חלחל לחוסר אונים ולהתרוקנות אנרגטית. נגענו במקומות לא פתורים והגענו ביחד לתובנות מאוד משמעותיות כשדרכה אני יוצרת מעגל אהבה עצמית גדול ופרגון למי שאני . היום, כשאני קמה כל בוקר אני אומרת בקול רם בוקר טוב א.. המקסימה אני אוהבת אותי בגלל מי שאני."
 
משם הדרך אל הבנק הייתה קצרה. "מיד אספתי את כל הנתונים, בדקתי, כמה ריביות אני משלמת ערכתי טבלאות של הוצאות קבועות היכן עוד יכולה להצטמצם . הגדלתי משרה עשיתי עוד שעות הוספתי כסף למערכת ,טבלת האקסל כיכבה בתוך המחשב שלי כשאני בודקת הוצאות הכנסות , ישנה וקמה  בוררת עם עצמי מה כדאי מה נחוץ ואם בכלל ."
גם יומם של כרטיסי האשראי הגיעו, " 3 זרקתי לפח,  אך היו שם חובות של כמעט 36.000, מה עושים? איך עושים? בהתחלה, ביטלתי את ההתחייבויות שאני משלמת, על ידי תשלום חד פעמי, נכנסתי למינוס בחשבון, ביטלתי את כל  הריבית קרדיט, וגיליתי כמה כסף נעלם לי שם . ושוב, מצמצמת ועוד פעם מחשבת, בוכה לפעמים, נגמרו החגיגות מתפתה פתאום לקנות עוד סמרטוט ושוב שואלת בשביל מה ?אין לך מספיק! והנעליים כבר אי אפשר לספור אותן ,אבל שיהיה אני אומרת.."
בתחילה הבנק ניסה לשכנע אותי לא לשבור תכניות חיסכון, אבל שהביררתי, ראיתי שהריבית שאני מקבלת קטנה באופן משמעותי, מול הריבית על המינוס.
"כשביטלתי את כרטיסי האשראי אמרו לי למה? נבטל לך את דמי החבר ,ניתן לך מסגרת יותר גדולה ואני מרגישה, גדולה מהחיים , מצליחה, לא מתפתה. בזמן שפעם הייתי לוקחת עוד הלוואה חוץ בנקאית ,עוד מסגרת בכרטיס האשראי והכל  היה בריבית מופרזת עד שנשארתי בלי אגורה."
 
" הגמילה הייתה קשה אך כל חודש כשפקדתי את חשבון הבנק שלי וראיתי את הכסף שנכנס ולא נבלע בכרטיסי האשראי נשמתי פרחה משמחה. ביצעתי קניות מרוכזות, רק מה שצריך , לא התפתיתי לקניות מיותרות, ריכזתי את הקניות במקום אחד כשאני עורכת במדויק את הצרכים הנכונים לי, בודקת מחירים מוזילה אם צריך . עורכת רשימה מדויקת מה חסר.."
"כשאני צועדת בבטחה אל החופש הזה פתחתי חשבון עסקי בהצהרה  לבנק "בלי מסגרת בבקשה "
ואז קרה הנס הכסף שהכנסתי מהעסק הקטן שלי התחיל להיכנס לחשבון נקי והנה פלא אני בפלוס משלמת חשבונות ואת עיקר כלכלתי מזה החשבון . "
 
"אני מרגישה נפשית  טוב, אני יותר בשליטה על החיים שלי ההוצאות שלי, יודעת מה מתאים לי והדרך החדשה, ברורה לי. לשנה החדשה יש לי יעדים, ומטרות. כשהאקסל, והתיעוד בו הם חברי הטובים ביותר."
 
"אם אתה יכול לחלום את זה אתה יכול לעשות את זה "(וולט דיסני )