בזכות ולא בחסד - אות יקיר העיר צפת 2016

5/11/2016
בכנס המרכזי לציון 68 שנים לשחרור צפת, התקיים טקס הענקת אות "יקיר העיר צפת" לארגון חסדי ל"ב על תרומתו לפיתוח כלכלת העיר, צמיחתה ושגשוגה. 
מה הניע את המנכ"ל זלמי ביסטריצקי להקים את הארגון? אילו נקודות מפנה ואירועים מכוננים עברו עליו בציר הזמן ומהי עיקר פעילותו היום? הכתבה של העיתונאי יורם עומר מיטבה לתאר את התהליך שעבר הארגון מאז ועד היום. בסוף הכתבה תוכלו סרטון מקוצר הנותן הצצה לטקס קבלת אות "יקיר העיר צפת". מאת: יורם עומר

כיצד הפכה עמותה צנועה שעסקה בחלוקת מזון למשפחות נזקקות, לארגון המשפיע על כל כלכלת העיר צפת והאזור. ארגון שאחריו עומדים עשרות יועצים, הנותנים 'חכות' לתושבים, מוציאים אותם מהמינוס ומביאים אותם להיות עם הראש מעל המים. כל אלה ועוד הביאו את זלמי ביסטריצקי, המנכ"ל והמייסד, יחד עם כל העומדים אחר הארגון, לקבל ביום שחרור צפת את עיטור יקיר העיר צפת.
בשנת 2002 הלך לעולמו רבה הראשי לצפת, הרב לוי ביסטריצקי. אבל כבד ירד על העיר עם מותו של הרב, שידע לחבר בין כל קצוות האוכלוסייה. חילונים עם חרדים, חלשים עם חזקים, נשים עם גברים. על כל אלה הניח הרב לוי ביסטריצקי יד ענוגה והביא שלום ושלווה על העיר.
בנו זלמי, עמד מקרוב אחר מורשת אביו. היה זה די טבעי שזלמי ימשיך את דרך אביו אך לאו דווקא כרב ראשי. זלמי מצא את הדרך האולטימטיבית להשריש באוכלוסייה המקומית את תורת האב. "לא עוד חלשים בחברה, לא עוד מצוקה כלכלית, לא להיות נתון לחסדיו של איש. ואם כל תושב יפעל על פי אמות מוסר אלה, הרי שהצלחנו להביא לחברה מתוקנת וזה כל מה שאבא ביקש לעשות בחייו, לחיות בחברה מתוקנת". במילים אלה הוא פונה לכל משפחה או אדם, המבקשים לקבל ייעוץ מהארגון אותו ייסד בשנת 2002 ובו הנציח את זכר אביו ז"ל.
זלמי יצא למסע מתוכנן בו הכל היה ידוע מראש. הוא ידע על מאות המשפחות הנמצאות במצוקה וכדי להגיע אליהם, כדי שיפתחו את הבית, הוא החל בחלוקת מזון ומתן עזרה כלכלית. עד מהרה הוא החליט על שינוי המטרות והיעדים ושם לנגד עיניו את חזון יצירת החוסן הכלכלי ופיתוח מענים הולמים לכל משפחה ומשפחה. "אין דבר כזה שאי אפשר לצאת ממעגל העוני. מי שבאמת רוצה ומאמין בעצמו-יכול. ופה בדיוק אנחנו נכנסים לתמונה". אמר ביום קבלת עיטור יקיר העיר זלמי ביסטריצקי, טרם עלה לקבל את עיטור יקיר העיר צפת, לקול תשואות הקהל באולם.
יחד עם סוללת יועצים, ביניהם: כלכלנים, עובדים סוציאליים, מאמנים משפחתיים, החל ברקימת תכניות חדשות ליציאה מעוני ולמניעה של הצטרפות משפחות חדשות לתוך מעגל המצוקה הכלכלית. לצד אלה יצר תוכנית חינוך פיננסי לילדים ונוער.
ידו של זלמי נמצאת כמעט בכל. הוא בוחר בקפידה את היועצים המלווים את המשפחות או את אלה המעבירים סדנאות אישיות. הוא משגיח מקרוב ולא מתפשר על האיכות והמקצועיות. הן ברמת אנשי הצוות שסביבו והן בכל הקשור במערכות הטכנולוגיה המתקדמות. וכדי שלא יהיה ספק במלאכת הקודש, צרף זלמי גם את יחידת הערכה של מכללת תל-חי, וזו עוזרת לחקור, תוך ירידה לפרטי פרטים, את היקף הפעילות ב'חסדי לב' והשפעתה על התושבים. הכל מדויק. ואת התוצאות רואים מדי יום.
לאחר כ-14 שנות פעילות ותקיעת יתדות חזקים בכל חלקי הארץ, בעיקר בכל הקשור לנושא כלכלת המשפחה, זלמי ביסטריצקי רואה את עצמו כמי שעוד ידו נטויה. השלב הבא מבחינתו, להיכנס בכל הכוח לתחום הורדת תשלומי המשכנתא, פתיחת אופק חדש למשפחות ועידוד יזמות עסקית. במקביל, הוא מקווה לזכות בשיתוף פעולה מהרשויות המקומיות, משרדי הרווחה והאוצר. לדבריו, "רק פתיחות ושיתוף פעולה בין כל הגורמים המשפיעים, יעקרו את העוני והמצוקה מלב ליבה של החברה הישראלית".
כאמור, בציון יום שחרור העיר צפת, זכה ארגון 'חסדי לב' בעיטור יקיר העיר, עליו החליטה ועדת הפרס, שהורכבה מאישי ציבור. יו"ר הוועדה הינו השופט בדימוס אהרון גולדס, חברי הוועדה: מר אילן שוחט – ראש העיר צפת, ד"ר אילנית ברנזון, ד"ר זוהר אליאל, קרן טוביאנה.
בנימוקים לבחירה ציינו חברי הוועדה את תרומתה הייחודית של העמותה לפיתוח ושגשוג כלכלת העיר.