מה הייתם לוקחים לאי בודד?

1/17/2017
את השאלה הזו שאלנו השבוע ילדים וילדות בכיתות ו' במסגרת תוכנית "שקל". והיו להם תובנות...
מה הייתם לוקחים לאי בודד?
אחת המסקנות החשובות שהגענו אליהן בשנים האחרונות, היא ההבנה שככל שנקדים להקנות חינוך כלכלי ונספק לילדינו מגרש משחקים מאתגר ומהנה לאימון בתחום ידע חדש זה, הרי שנספק להם את הכלים הנחוצים להם להפוך ולהיות אנשים בוגרים ועצמאיים, העומדים ברשות עצמם גם מבחינה כלכלית. מסקנה זו הובילה אותנו לפתח את תוכנית "שקל" - חינוך פיננסי לילדים ולנוער.

החל מדצמבר 2016 ועד היום למדו במסגרת תוכנית "שקל" בבתי הספר היסודיים בצפת למעלה מ-220 תלמידים! 

מטרת התוכנית הינה העלאת המודעות אצל ילדים אודות חשיבות ההתנהלות הפיננסית כבר מגיל צעיר. הפעילות הינה חווייתית, מובנית ומאפשרת להם להכיר וללמוד עוד יותר על עצמם, על תכונותיהם האישיות, כיצד הם מתייחסים לנושא "כסף" מנקודת מבטם, כיצד ניתן להתנהל בצורה מחושבת ואחראית ולקיים סדרי עדיפויות. כמובן שניתן דגש גם על צרכנות נבונה, ניהול תקציב, חיסכון ועוד.
בפעילות שהתקיימה השבוע, באחד מבתי הספר בעיר,  נשאלו התלמידים: "מה הייתם לוקחים לאי בודד כדי לשרוד?" התלמידים נדרשו לבחון את בחירותיהם ומתוך כך למדו להכיר את המושג "צורך". מה צריך? מה הכי חשוב? על מה אפשר לוותר? בפעילות שהתקיימה בקבוצות הם נאלצו להתמודד עם מגבלת תקציב ולנהל את הרכישות בחוכמה. ההתנסות החווייתית הזו 'מפילה אסימונים' אצל הילדים. לפתע הם מבינים כי התקציב מוגבל ולכל מוצר עלות שלפעמים היא גבוהה הרבה יותר ממה שסברו קודם לכן ויש לכל דבר מחיר ולפעמים צריך ללמוד לוותר ולנווט את הרצון האישי שלהם לדברים החשובים באמת ולהפעיל חשיבה מושכלת.
הנה חלק מהתובנות שהעלו הילדים בדיון שעלה בכיתה: "אם נבזבז יותר מדי לא יישאר כסף לדברים החשובים". "איך אני יכול/ה לעזור להורים שלי לחסוך". אחד הילדים דיבר על חשיבות החיסכון וכשהתבקש לפרט ענה: "אם נשאר עודף, נשים בצד למקרה שאם נצטרך כסף למשהו חשוב - שיהיה לנו..." ותלמיד אחר אמר לתומו: "לא ידעתי שכסף יכול להיגמר...".
תוכנית "שקל" תיכנס בתקופה הקרובה לבתי ספר נוספים.
 
החינוך הכלכלי הינו אבן דרך חיונית בעיצוב חייו הבוגרים של כל אחד מאיתנו. הרעיון של הקניית חינוך פיננסי או כלכלי נובע מן התפיסה כי בנוסף לאינטליגנציה הקוגניטיבית והרגשית, קיימת גם אינטליגנציה פיננסית, שיש לפתחה ולרכוש בה מיומנויות. בשונה משתי הקטגוריות האחרות של האינטליגנציה, המבוססות גם על מרכיב גנטי, בזו הפיננסית, אנו מדברים בעיקר על אינטליגנציה נרכשת ומתפתחת.
נכון להיום, במערכות החינוך בישראל (בתי ספר/אקדמיה) אין תכניות חינוך המקנות כלים וידע בתחום זה. בעולם - קורסים מסוג זה מהווים חלק אינטגראלי מתוכניות החינוך בבתי הספר התיכוניים והמכללות. עצמאות כלכלית היא דרך שמובילה למימוש חלומות, להגשמה עצמית ולחיים איכותיים.
 
הורים? שתפו את חבריכם אודות תוכנית "שקל".


רוצים שגם ילדיכם יכנסו לתוכנית אוריינות פיננסית בבית ספרם?

התקשרו ל:077-3377930 ונציג מטעמנו יפנה להנהלת בית הספר של ילדיכם.