התחזית: עסק מצליח בפריפריה

5/17/2017
"בתוכנית מצפן ליזמות" גיליתי שיש לי יכולות ושעם כלים מתאימים אני בהחלט אוכל לממש אותם" כך סיפר לנו אחד היזמים המשתתפים. 
 
העסקים הקטנים והבינוניים נחשבים כגורם מרכזי התורם לצמיחת המשק וביצירת מקומות תעסוקה. אין ספק כי הם מהווים כלי מרכזי ביכולת הגשמת יעדי הפיתוח הכלכלי בחברה הישראלית. כאן נכנסה לתמונה תוכנית "מצפן ליזמות" לקידום יזמים חדשים. בימים אלו, שלב א' של "מצפן ליזמות" הסתיים בהצלחה רבה.

במהלך ארבעת החודשים האחרונים, היזמים בתוכנית החדשה "מצפן ליזמות", עברו תהליך משמעותי וחוויתי כאחד. היזמים למדו על משמעות החזון האישי והעסקי, מהו שיווק, כיצד מוצאים את קהל היעד, איך מפתחים מוצרים מנצחים, ההתמודדות עם רשויות המס ותמחור נכון של כל מוצר. בסוף השלב הראשון, כתבו לעצמם תוכנית עסקית ותוכנית עבודה להמשך.
בנוסף, דרך סיפורם האישי של בעלי עסקים מצליחים למדו המשתתפים על התהליכיות ונקודות ציון חשובות בדרך אל המטרה.

תוכנית "מצפן ליזמות" נפתחה בינואר 2017 ונקלטו אליה 16 יזמים מתחילים. מטרת התוכנית היא הענקת הכוונה וליווי עסקי קבוצתי ופרטני, ליזמים בתחילת הדרך, עד לפתיחת עסק משגשג ופעיל. לאורך התכנית כולה, ישנו מנטור שמלווה את היזמים באופן אישי ומכוון אותם בדרכם החדשה.
בתוכנית מפגשי העשרה והשראה, בליווי יועצים ומרצים מומחים בתחומם, החל מרואי חשבון, יועצים עסקיים, קופירייטרים ומעצבים גרפיים, העומדים לרשות היזמים ומאפשרים להם להתחיל ברגל ימין את צעדיהם הראשונים בפתיחת עסק.

נכון לכתיבת שורות אלו, שלב ב' בתוכנית החל ובו מכנסים היזמים את כל הידע והכלים שרכשו בארבעת החודשים האחרונים והולכים לקראת תהליך התנסות מעשית - יצירת לוגו מותאם ובניית אתר אינטרנט, בסיוע אנשי מקצוע כחלק מהתוכנית וביצוע מכירות בפועל של המוצרים והשירותים. בכיתת הלימוד ניתן לפגוש תחומי עיסוק שונים ומעניינים, החל ממטפל ברפואה הסינית שמומחה בין היתר בדיקור, בטיפול ע"י כוסות רוח ובהקזת דם, מעצבת בגדים וסטייליסטית, אומנית מוכשרת שמציירת באופן מעורר השתאות, פייטן לאירועים חגיגיים, יזמית בתחום הסחר באינטרנט וכלה במלווה רוחנית המעניקה טיפול רגשי תומך  לסובלים ממחלות כרוניות ובני משפחותיהם. 

זלמי ביסטריצקי, מנכ"ל הארגון: "ההחלטה להקצות מאמץ ומשאבים לטובת יזמים בתחילת דרכם, נבעה מן הצורך שעלה מהשטח ביצירת מענים ספציפיים ליזמים בגליל המעוניינים להפוך את החזון שלהם לעסק מצליח ולהכנסה עיקרית. "מצפן ליזמות" מלווה את היזמים עקב בצד אגודל עד להצלחה".

לדבריו מצטרף ספי רץ, מנהל התוכנית והמנטור שמלווה את היזמים: "המאפיין הבולט של התוכנית, מעבר לארגז הכלים המשמעותי שמקבל היזם, אשר מכיל בין היתר קורס מקצועי ע"י טובי המרצים, יעוץ אישי ע"י יועצים שונים בתחומי עולם הפיתוח העסקי, והפנייה למקורות מימון אטרקטיביים ועוד, הוא הייחודיות בהצמדת מנטור אישי המלווה את היזם לאורך כל הדרך, עם מציאת פתרונות מידיים והכוונה מותאמת אישית".

את ערן א. אחד היזמים, פגשנו בדרך לכיתת הלימוד: "בתוכנית גיליתי שיש לי יכולות ושעם כלים מתאימים אני בהחלט אוכל לממש אותם". משתתפת אחרת בשם מעין ז. הוסיפה: "הייתי בעבר במספר תוכניות של יזמות כדי לקדם את הרעיון שלי ונשארתי אבודה ומבולבלת. בתוכנית "מצפן ליזמות" התחושה היא של ליווי יד ביד עד הגעה לדרכי פעולה ברורים בפועל".

"מצפן ליזמות" היא עוד נדבך בפעילות ארגון חסדי ל"ב לקידום חזונו ליצור חוסן כלכלי למשפחות ועסקים בגליל. אנו מאחלים ליזמים המשך הצלחה בדרכם העצמאית.


(פתיחת מחזור ב' תתקיים בינואר 2018. למעוניינים, ניתן ליצור קשר עם המשרד ולהשאיר פרטים ודרכי התקשרות בטלפון: 077-3377930 שלוחה 2 או 0).
בתמונה: יצירות של רויטל גולדמברג, אחת היזמיות ב"מצפן ליזמות" שהינה אומנית ויוצרת והבעלים של גלריה בעיר העתיקה בצפת.