החופש גובה מחיר? הפכו את הקושי להזדמנות

3/7/2018
החופש הגדול כבר כאן והוא גובה מחיר. הצורך לדאוג לתעסוקה עבור הילדים כמו גם שלל הוצאות נוספות שייחודיות לקיץ, מכבידים במיוחד על ניהול משק הבית. אולם את מוקד החיכוך הכלכלי שהחופש מזמן, ניתן לראות גם מזווית אחרת.
 
כהורים, עליכם להבין שהצבת מסגרת תקציבית לילדים בקיץ הינה ביטוי להורות בריאה ומחנכת. גם משפחות אמידות נדרשות לעשות כן, תוך ידיעה שהרווח העיקרי הוא חינוכי ולא רק כלכלי. אם מקצים סכום מראש כדמי כיס להוצאותיו לתקופה מוגדרת, הנער יבין כי עומד לרשותו סכום מוגבל. הבנה זו מביאה למצב בו הוא ילמד לתכנן את צעדיו ולקחת אחריות על הוצאותיו. הוא יתנסה בניהול תקציב, בחוויות של הצלחה וחוויות של כישלון. מכאן קצרה הדרך גם להפנמת מושגי חיסכון אף בעתיד. מציאת עבודה למשל, תחייבו לעמידה בזמנים וביצוע משימות, לאחריות ולהבנת הערך של כסף ועוד.

את הפרובלמאטיות הכלכלית של החופש ניתן וכדאי למנף למהלך חינוכי כלכלי. אותו כדאי לבצע כמשימה משפחתית. הסוד נעוץ בתכנון. בשלב ראשון הגדרנו את סכום התקציב הכולל לחופש. בשלב שני הילדים השתתפו בבחירת העדפות האישיות שלהם לנופש, באופן שלפחות כל אחד מהמשתתפים קיבל ביטוי לרצונותיו. בשלב זה כדאי לחשוף את הילדים לשיקולים הכלכליים. מעלים על הכתב את החלומות והרצונות ומחלקים משימות. הגדולים יותר יכולים להשתתף בבדיקת העלויות של כל דבר, למשל. הקטנים יותר להכין את לוח החופש. לאחר שכולם מילאו את משימותיהם צריך להתכנס לישיבה נוספת שבה מקבלים החלטה סופית.

הילדים בוחרים, מעדיפים, ודואגים שכולם ייהנו וכל אחד יקבל לפחות חלק ממה שחשוב לו. את ההחלטות מלבישים על לוח-חופש בו מצוין מה קורה בכל יום. אל תשכחו כי יצירתיות חוסכת הרבה כסף. ככל שתשקיעו יותר בחשיבה, תוכלו להציע לילדים פעילויות אטרקטיביות יותר שעלותן זניחה יותר. למשל קומזיץ בשדה קרוב, פיקניק כיפי על חוף הים או ארוחת ערב שווה לאור נרות, ייזכרו לאורך שנים הרבה יותר מאשר פעילויות אחרות שיעלו לכם ההורים כסף רב.

ואם אתם מתעקשים, אל תמהרו לשלם את המחיר המלא. דוגמא לכך ניתן לראות דרך אתרים אינטרנטיים באמצעותם תוכלו לרכוש באחוזי הנחה גבוהים את אותה אטרקציה בדיוק. אז קחו את החופש כהזדמנות לחנך לערך מוסף ותיהנו כפליים.רוצים גם אתם ללמוד להתנהל נכון כלכלית ולקבל כלים להתמודד ברגעים של שינוי או משבר? התקשרו אלינו כבר עכשיו: 077-3377930 שלוחה 0 או 1