ממינוס לפלוס בצעדים שקולים

משפחת ה' נכנסה לתוכנית "משפחה בפלוס".

הקושי המשפחתי:
תהילה וחיים, נשואים +3, העידו על עצמם כי חיים "מהיד לפה" כבר 8 שנים משותפות. הבעל עובד במספר מקומות במקביל, כשוחט במשרה מלאה, במכירת קפה ארומטי בייצור ביתי ואף עובד בחורף במסיק זיתים. האישה גרפיקאית מזה 5-6 שנים. חיים העיד על עצמו כבזבזן ודחיין שלא מתנהל נכון כלכלית ובעל חובות. הוא רואה את הכסף כדבר חומרי ושלילי. שימוש בצ'קים רבים ללא הכיסוי הובילו לפתיחת שני תיקים עומדים (לא משולמים) הפתוחים בהוצאה לפועל. הרצון של חיים לצאת מהמצב הכלכלי הנוכחי, להקים עסק עצמאי ולפתוח חנות אטליז ולהרגיש רווחה.

על התהליך:
חיים לא הצליח לתמרן בין שלל עבודותיו ויועץ עסקי-תעסוקתי שובץ אליו כדי ללוות אותו בתהליך. בבירור עם תהילה התגלה הרצון שלה ללכת ללמוד רפואה משלימה ולהתפרנס בהמשך מרקיחת קרמים טיפוליים טבעיים, בעלי סגולות ריפוי והרגעה. גם התמחור שביצעה עבור עבודות הגרפיקה שלה התגלה כנמוך ממחיר השוק. במהלך החודשים הללו קיבלה תהילה ליווי עסקי תומך ולמדה לדרוש מחירים גבוהים יותר עבור עבודות העיצוב שלה. המשפחה שאיחרה באופן כרוני לפגישות השבועיות, קיבלה כלים לניהול זמן ויעוץ למיצוי זכויות מול ההוצל"פ, במטרה לבחון את האפשרויות העומדות בפניהם.

התוצאות:
המשפחה החלה למלא את דו"ח הכנסות-הוצאות החודשי שלה בדיוק של שעון שוויצרי, בניגוד להתנהלות מלאת התירוצים בתחילת התהליך. לאט לאט הם ייצרו מחויבות ולא וויתרו על השעה השבועית המשותפת שלהם. מול ההוצל"פ נערכו הסדרים מקלים ובני הזוג החלו להחזיר את חובם בהדרגה. תהילה יצאה ללימודי רפואה משלימה לאחר בחינת מקום לימודים מתאים יחד עם היועצת התעסוקתית. חיים קיבל יעוץ עסקי כיצד לשווק את הקפה והצליח להכניסו למספר חנויות טבע באזור. את רעיון פתיחת חנות האיטליז הוא דחה בשלב זה. הכנסות המשפחה גדלו משמעותית ויחד עם התנהלות עקבית, הצליחו לסגור את חובם לחלוטין. חיים סיפר כי התהליך נתן לו תחושת ביטחון וערך עצמי. את החסמים מול הכסף הוא הצליח לפרק אט אט ולהאמין בעצמו.