1. מדוע תכניות הליווי מתמקדות במשפחות ולא בפרטים?

רובנו מתנהלים כלכלית כיחידה משפחתית. ההחלטות הכספיות הקטנות והגדולות, ההרגלים וההתניות של כל אחת ואחד מאתנו משפיעים בסופו של יום על איכות החיים של המשפחה כולה. מערכות היחסים ביו בני זוג ובין הורים לילדיהם משפיעות על היכולת של התא המשפחתי להתמודד עם אתגרים בכלל, ועם ניהול מושכל של כלכלת המשפחה בפרט. זו עוד משימה משותפת שאנו לוקחים על עצמנו וההצלחה בה תלויה בכוחות של כל אחד ואחת מאתנו כפרטים, אבל לא פחות מזה ביכולת של בני הזוג להירתם כצוות למשימה משותפת. לכן עבור משפחות בעוני, כאשר לעיתים קרובות נדרש תהליך מעמיק וייסודי להקניית הרגלים והעלאת ההכנסות, תהליך כזה לא יכול להתקיים שלא בהקשר המשפחתי. כמובן שבמשפחות אנו מכוונים גם למשפחות חד הוריות.
 
2. מדוע תכניות הליווי ארוכות כל כך?

אם לוקחים ברצינות את הצורך בהפנמה של הרגלים חדשים ושינוי אורחות חיים, מבינים כי שיקום של משפחה בעוני מחייב תהליך ייסודי ומעמיק. תהליך שיאפשר הבשלה והפנמה של התמורות והשינויים יחד עם רכישה של הידע הנדרש לניהול מושכל של כלכלת המשפחה. תהליך כזה לוקח זמן. עם זאת, תכנית העבודה מותאמת לצרכיה של כל משפחה ומשפחות הזקוקות לליווי פחות אינטנסיבי יקבלו מענה ההולם את צרכיהן. בנוסף, במסגרת "המכללה לצמיחה כלכלית"  ובאמצעות אפליקציית "מוניטור" אנו מפעילים תכניות ליווי קצרות יותר. גם כאן התהליך הינו אישי ומותאם לצרכי המשפחה. 


3. מדוע נגבים דמי השתתפות גם עבור התכניות אשר נועדו למשפחות בעוני?

"חסדי לב" מעמידה בפני משתתפי התכניות את מיטב אנשי המקצוע ורוצה להבטיח שמשאבים אלו מושקעים במי שנכון למחויבות אמתית. התשלום הנגבה עבור השתתפות ב"משפחה בפלוס" ו"מצפן ליזמות" הינו סמלי ורחוק מלכסות את מלוא העלות, אולם יש בו כדי להבטיח כי ההשתתפות נעשית מתוך בחירה מודעת להתחייב לתהליך. תכניות "המכללה לצמיחה כלכליתנועדו לקהל יעד שונה ועל כן כרוכות בתשלום מלא. תעריף ההשתתפות משתנה בין התכניות השונות.  


4. מדוע לא להסתפק באוריינות פיננסית או ייעוץ?

כאשר "עושים סדר" בחשבונות של משפחה ונעלמים, בלי לעזור לבני המשפחה להתמודד עם הרגלים ודפוסים שמוטמעים אל תוך מערכות היחסים במשפחה, הבור בתקציב לא יאחר לשוב. הרגלים ישנים, תפיסה ש"כאלה אנחנו", מערכות יחסים מורכבות - כל אלה עשויים לעמוד בינינו לבין ניהול מאוזן של כלכלת המשפחה. לכן, חסדי לב מפנה את הזרקור לחסמים הרגשיים שמחזירים אותנו שוב ושוב לאותן השגיאות. מציעה תהליך ייסודי שיאפשר שינוי בן קיימא בהתנהלותה של המשפחה. שינוי שישאיר את חותמו לאורך זמן ולכן ישפיע על איכות חייה של המשפחה בטווח הארוך.  


5. מדוע מומחים לשיקום כלכלת המשפחה מדברים על פיתוח קהילתי?

חסדי לב מביאה לזירת ההתמודדות עם החיים בעוני נקודת מבט חדשנית: שילוב כלים מתחום האוריינות הפיננסית עם ראיה מערכתית של הצרכים בשטח ורתימה של יועצים ואנשי מקצוע מעולמות תוכן שונים. מניסיוננו עולה כי בין התהליך המשפחתי והאישי לתהליך הקהילתי מתקיימת סינרגיה שמתהווה מתוך היזון חוזר. הקהילה הופכת למקור תמיכה שמחזק את התהליך האישי והמשפחתי ובה בעת מתחזקת בעצמה. העבודה עם משפחות מפעפעת לשינוי ממשי בסביבה הקהילתית.

6. מדוע מודל מקצועי מורכב, ולא למשל סיוע כספי למי שזקוק לתמיכה?


מאז ראשית פעילותה, חסדי לב הקדישה את כל מרצה לפיתוח של מודל שיאפשר להשאיר חותם בן קיימא על איכות חייהן של משפחות. אנחנו מאמינים שהמודל המקצועי שפיתחנו, ככלי מדיניות  בתחום מיגור העוני וקידום איכות חיים, מאפשר להשיג את המקסימום במינימום של משאבים.  

7. מדוע העמותה מפעילה מספר אפיקי פעילות שונים?

ככל שצברנו ניסיון הבנו שהצרכים, כפי שעולים מן השטח, אינם אחידים. יש מי שעבורה מספיקה גישה לידע רלוונטי כדי לשנות באופן משמעותי את איכות חייה ויש מי שזקוק לתהליך ייסודי ומעמיק ולליווי צמוד. יש מי שמתקשה לאזן את ההוצאה החודשית בגלל מחסור במיומנויות בסיסיות של מעקב אחר ההוצאה ובקרה שוטפת, ויש מי שמתקשה להתמיד בעבודה שהולמת את כישוריו בגלל דימוי עצמי נמוך. הגישה המקצועית וארגז הכלים שעומדים לרשותנו אחד הם. האופן שבו אנו מתאימים את תמהיל הכלים והתמיכה משתנה בהתאם לצורך של קהל היעד: משפחות בעוני זקוקות בדרך כלל לליווי צמוד ותהליך שיקומי מעמיק. עבורן נוסדה תכנית "משפחה בפלוס" . מי שזקוק רק לידע וכלים לניהול מושכל של כלכלת המשפחה יוכל להיעזר בנו במסגרת הכשרות "המכללה לצמיחה כלכלית". בוגרי "משפחה בפלוס" אשר נמצאו מתאימים לחניכה בתחום היזמות הזעירה יוכלו ליהנות מאופק להתפתחות אישית ומקצועית במסגרת תכנית "מצפן ליזמות". ברקע לכל אלה, התכנית החינוכית "שקל" יוצרת מסד חברתי ותרבותי שמאפשר לרתום את הדור הצעיר לתהליך המשפחתי והקהילתי ומקנה ידע כלים ומיומנויות שיחסכו מן הדור הבא חלק מהאתגרים עמם מתמודדים הוריהם.