להיכנס לנעליים של משפחה עם אתגרים כלכליים

2/25/2018
אנו, בני האדם יצורים אמפתיים בדרך כלל. אבל כשחבר בא ומספר לנו על קושי או מצוקה שהוא נמצא בה, אנחנו רואים אותו דרך העיניים שלנו ואז...
אנו, בני האדם יצורים אמפתיים בדרך כלל. אבל כשחבר בא ומספר לנו על קושי או מצוקה שהוא נמצא בה, אנחנו רואים אותו דרך העיניים שלנו. הנטייה הטבעית היא לייעץ לו את מה שאנו היינו עושים במצבו, או לספר חוויה דומה שאנו חווינו. לפעמים, כל מה שהוא צריך זה אוזן קשבת, ללא שיפוטיות או המלצות. לראות את הסיפור מנקודת מבטו, לגלות אמפטיה ולומר: "אין לי יותר מידי מה להגיד, אבל אני שמח ששיתפת אותי ואני פה בשבילך", או "אני מבין שקשה לך כרגע", יכול להיות משמעותי עבורו הרבה יותר, קבלת תחושת החיבור והקשר הללו שהוא כל כך צריך. 
כדי להיכנס לנעליים של משפחה הנמצאת בקשיים כלכליים, קראנו לרחל שביט - מטפלת רגשית ומלווה רוחנית (של חולים סופניים ובני משפחתם בביה"ח "זיו" בצפת), כדי שתחשוף בפני מלווי המשפחות את המקום של המשפחה ברגעי משבר וקושי ובכלל את הקושי בלהיות במקום של "בקשת עזרה", של "נזקקות", כביכול. מטרת הסדנה היתה 
כדי שלמלווים שלנו יהיו כלים נוספים לעזור למשפחה במסגרת התוכנית "משפחה בפלוס".
גם אם הם לא "היו בנעלי המשפחה" ולא חוו מתישהו בעבר את מה שהמשפחה עוברת כיום, עדיין הם יוכלו לגלות אמפטיה אמיתית ולכוון את בני הזוג למקום של "לדעת לבקש עזרה" ולהביא ליציאתם לחירות כלכלית.
המפגש ארך כ-3 שעות אינטנסיביות. 
דבורה שוורץ, מלווה משפחות: "הסדנה חידדה את הנושאים "הרכים", העלתה אותם לתודעה כדי שנוכל לעזור למשפחות להיות במקום בטוח יותר, מול עצמן ומול הסביבה ולגלות בתוכן את הכוחות הטמונים בהן, כדי לסייע לעצמן לצאת מהמשבר שהן נמצאות בו".